AI ve veřejné správě

Přispěli jsme k budoucnosti chytrého státu
  • Vývoj
AI ve veřejné správě

O projektu

Počátkem roku 2024 nás Jihočeský kraj oslovil s možností podílet se na celostátní konferenci „AI ve veřejné správě". Ačkoliv se primárně věnujeme soukromé sféře, téma umělé inteligence, které má ve státním sektoru obrovský potenciál, jsme si nemohli nechat ujít. Spolupráce s Jihočeským krajem pro nás byla výjimečnou příležitostí, jak v praxi ukázat využití AI, předat naše zkušenosti a podpořit modernizaci státu. Jako partneři akce jsme přímo pro konferenci vyvinuli jednu specialitu.

Vývoj

Tvoříme AI moderátorku

Jako ukázku AI jsme vyvinuli virtuální průvodkyni Holly, která předvedla reálné aplikace nových technologií. Pro její vytvoření jsme zkombinovali tři AI služby: speech-to-text, ChatGPT a text-to-speech.

1. fáze: Speech-to-text

AI model získával vstupní data z mikrofonu přes audio pult technického zajištění akce. Po převedení zvuku na text měla Holly v rušném sále zpracovat pouze hlas a pokud možno opravit jakékoli zadrhnutí nebo přeřeky.

2. fáze: ChatGPT

Zpracovaný text vyslalo ChatGPT a získanou odpověď dostal k převedení další AI model, tentokrát na co nejpřirozenější řeč. Během konference s Holly interagoval nejen moderátor, ale také lidé z publika, mnohdy s nesnadnými otázkami. Proto jsme ji upravili na úrovni ChatGPT tak, aby působila uvolněně a nebála se odpovídat.

3. fáze: Text-to-speech

OpenAI model text-to-speech nebyl tou dobou připravený na češtinu, takže bez úprav by bylo patrné, že Holly česky neumí. Po pečlivém odladění byl její hlas v několika jazycích takřka perfektní.

Úspěch navzdory špatnému připojení

Jelikož Holly vyžaduje rychlé připojení k internetu, nestabilní připojení v prostorách Alšovy galerie v Hluboké nad Vltavou zkřížilo cestu celému projektu. Podle původního plánu jsme chtěli Holly připojit přes Starlink. To se ale neosvědčilo, a tak jsme museli přistoupit na záložní řešení pomocí 5G modemu přímo u technického týmu agentury P1. Díky tomu celý software šlapal bez větších prodlev. Holly jsme vybavili i rozhraním pro případ náhlého manuálního zásahu. Byli jsme schopni ve správný čas aktivovat a deaktivovat, kdy má naslouchat a reagovat s možností zadávání textových otázek.

Budoucnost vývoje

Jako „early adopters“ umělé inteligence a dalších nových technologií jsme jako partneři konference promluvili o využití AI z trošku jiné perspektivy. S publikem jsme sdíleli zkušenosti z praxe a ukázali jsme, jak usnadňuje práci vývojářům a zpřístupňuje software širšímu spektru uživatelů. Díky organizaci ze strany Jihočeského kraje a agentury P1 byl tento projekt dalším krokem na cestě k modernizaci státní správy a my jsme rádi, že jsme k tomu svými zkušenostmi přispěli.
Medvěd lední

Chcete se dotknout víc než špičky ledovce?