Gymnázium Český Krumlov

Naše první veřejná zakázka byla větší výzva, než jsme čekali. Z počátku se projekt tvářil jako redesign relativně přímočarý redesign letitého webu. Ten jednoduše nestačil potřebám dnešní doby. Bylo třeba vyřešit responzivitu (optimalizaci pro mobilní zařízení), osvěžit design, předělat navigaci, která čítala desítky položek pod sebou v menu a doplnit pár nových featur.

Správa obsahu personálem školy

Při analýze jsme ale narazili rychle na komplikace, z nichž první bylo, že web spravují učitelé a pracovníci školy, kteří ne všichni mají úplně špičkovou počítačovou gramotnost. To se přidává k obecnému odporu ke změnám, který je obvyklý u takovýchto inovací - pro většinu personálu je obsah na webu "nutné zlo", a proto se nechtějí učit nic nového.

Věděli jsme tedy, že pro administrační rozhraní si budeme muset dát záležet s UX optimalizací, aby vše bylo co nejsnáze upravitelné a pochopitelné. Všemi možnými validacemi jsme také museli zabránit a vysvětlit uživateli například, že wordovský dokument nejde nahrát jako fotka k článku.

Členitý a provázaný obsah

Pak je tu content. Ten se historicky dělí do různých typů a kromě toho, že jsou na to tak uživatelé zvyklí, tak objektivně v tom množství informací to dělá řád ve věcech. Kromě klasických článků rozdělených do rubrik je tím pádem na webu také jakási podstruktura předmětů s články.

Každý článek se může přiřazovat jak do rubrik, tak i do předmětů. Dále jsou tu speciální druhy obsahu jako dokumenty, kde v epicentru významu jsou soubory - třeba přihlášky. Galerie jsou pak entitou, jejímž primárním úkolem je ukázat sadu fotografií, prakticky bez komentáře nebo dalších dat, která jsou na článku. Mezi typy contentu jsou průniky, ale rozdělení do druhů usnadňuje např. zobrazení dokumentů v panelu sidebaru, což by za použití "wordpressáckého" hacku s příspěvky moc dobře nešlo.

Timeline kalendář

Jedním z nejvíce originálních prvků webu je kalendář s lazyloadováním událostí. Celý kalendář tvoří timeline a až po vyžádání určitého období nebu nahrání dalších událostí se ze serveru dotazují a doplňují další události. Toto šetří přenosy dat a umožňuje i na mobilu nebo tabletu přehledně zobrazit i velké množství událostí v průběhu několika let.

Formát timeline narozdíl od tabulky umožňuje maximální možnou responzivitu, takže i na mobilním telefonu se uživatel obejde bez zoomování nebo scrollování do stran.

V neposlední řadě využívá web gymck.cz fulltext vyhledávání postavené na technologii Elasticsearch, která umožňuje chytré vyhledávání se špičkovou rychlostí. Web je programován v Symfony, frontend původně ve Vue 2, nedávno upgradován na Vue 3 a TypeScript. Web je připraven pro pravidelné změny, rozšiřování a dlouhodobou provozovatelnost a aktualizovatelnost.

tvorba webových stránek
IT konzultace
Technická podpora
Webdesign

Budget projektu

Příležitosti k využití

  • vedení se zápalem a chutí modernizovat
  • škola s výbornou pověstí

Hlavní výzvy projektu

  • potřeba ošetřit mnoho uživatelských scénářů
  • komplikovaná struktura obsahu
  • velký počet správců administrace
  • nedostatek kvalitních fotografií pro webdesign

Chcete se dotknout víc než
špičky ledovce?

<Path> Layer 1